Merhaba,

2018-2021 döneminde yeni yönetim ekibimizle birlikte, Yönderlik ve Koçluk Derneğinin yönetim sorumluluğunu, bayrağı daha da ileri taşımak üzere devraldık. Derneğimizin kurucu üyelerine ve bugünlere gelmesinde emeği olan tüm yönetim ve çalışma ekiplerine katkıları için teşekkür ediyoruz.

Son iki dönem derneğimizin yönetim kurulu başkanlığı görevini büyük bir başarıyla yürüten sevgili Dr. Rıza Kadılar’ın, EMCC International /Dünya Başkanı olarak görevlendirilmiş olmasının gururunu, ülkemiz ve koçluk/mentorluk camiamız adına yaşıyoruz.

Benim EMCC Türkiye ile olan kişisel bağım, ilk olarak 2011 yılında, Koç Holding’de Kurumsal Koç olarak görev yaptığım dönemde, bir akşam buluşmasına katılmamla kuruldu. Bu toplantıda deneyimlediğim ve kendimi ilk andan itibaren bu camiaya ait hissettiren iş birliğine dayalı, birlikte öğrenen ve birlikte üreten, son derece kapsayıcı diyalog ve çalışma kültürü, beni EMCC Türkiye’nin bugünlere dek bir parçası yaptı. Daha ilk buluşmada deneyimlediğim bu niteliklerin, EMCC International’ın temel değerleri arasında yer aldığını ve içtenlikle yaşatıldığını görmekten gurur duyuyorum.

Bir bütün olarak koçluk, mentorluk ve süpervizyon mesleğini benim için anlamlı kılan ise, sürekli gelişmeye, öğrenmeye, cesaretle kişisel sınırlarımı aşmaya, değişim ve dönüşüme olan tutkum. Mentorluk ve koçluğun gerek bireysel boyutta gerekse takımlar, sistemler, kurumlar ve toplum boyutunda gelişimin, liderliğin, değişim ve dönüşümün anahtarı olduğuna inanıyorum.

Görevi devraldıktan sonra öncelikle üyelerimiz ve paydaşlarımızdan oluşan bir danışma grubu ile belirlediğimiz yeni dönem stratejilerimiz şunlar:

 1. Yüksek Kalite Standartları ile Koçluk ve Mentorluk Mesleğinin İtibarını ve Kalitesini Artırmak (Etik kod, araştırma, akreditasyon ve süpervizyon)
 2. Toplumsal Etki Alanını Genişletmek (Kamu kuruluşları, STK’lar, dernekler, okullar, üniversiteler, start-up’lar, sosyal girişimciler ile iş birliklerini artırmak)
 3. Niteliği Koruyarak Üye Sayısını Artırmak ve EMCC Türkiye’nin Görünürlüğüne Katkı Sağlamak
 4. Büyüme için Kaynak Yaratmak (Finansal kaynaklar: sponsorluklar ve yatırım; Operasyonel kaynaklar: gönüllüler ve üyeler)
 5. Sağlıklı ve Sürekli Bir İşleyiş İçin Yapılandırma (Süreçlerin optimizasyonu, otomasyonu ve iletişimin dijitalleşmesi)
 6. EMCC Global’in Uygulamaları ile Uyumlanma (Misyon, vizyon, değerler, etik kod, yetkinlik modeli, akreditasyon standartları ve global en iyi uygulama örnekleri)

Bu stratejileri hayata geçirmek üzere şu çalışma gruplarını oluşturduk.

 • Akreditasyon Çalışma Grubu
 • Mesleki Yeterlilikler ve Etik Çalışma Grubu
 • Süpervizyon Çalışma Grubu
 • Mentorluk Çalışma Grubu
 • Araştırma Çalışma Grubu
 • Etkinlik Yönetimi Çalışma Grubu
 • K12 Eğitimde Koçluk ve Pozitif Eğitim Çalışma Grubu
 • Ankara Çalışma Grubu
 • İzmir Çalışma Grubu | EMCC Ege

Çalışma gruplarımızın faaliyet alanlarını ve grup liderlerinin bilgilerini sitemizin ilgili bölümlerinde daha detaylı olarak görebilirsiniz.

Bundan sonrası için önceliğimiz, gönüllü çalışmaları topluma katkının en etkin yolu olarak gören değerli paydaşlarımızla, EMCC Türkiye’yi geleceğe taşıyacak sürdürülebilir bir yönetim modeli ile; iş dünyası, eğitim dünyası ve sivil toplum kuruluşları ekseninde etki yaratmak üzere koçluk ve mentorluk projelerini yaygınlaştırmaktır.

Bunu yaparken mesleğin kalitesini en üst seviyede tutmak adına; sürekli öğrenme, liderlik gelişimi, akreditasyon ve süpervizyon uygulamaları ile küresel etik kodlarımızın hayata geçirilmesinde uzmanlık çıtamızı sürekli olarak yükseltmeyi ve en iyi uygulamaları hayata geçirerek, diğer ülkelere örnek oluşturmayı arzuluyoruz.

Bu heyecana ortak olmak isteyen tüm paydaşlarımızı, öncelikle üyemiz ve camiamızın bir parçası olmaya; sonrasında ise gönüllü ekiplerimizde yer alarak tüm boyutlarda dönüşüme etki etmek üzere emeklerini ve her türden katkılarını bizlerle paylaşmaya davet ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle,

Evrim Yerli

EMCC Türkiye

Yönetim Kurulu Başkanı